Parcel · Map 22 · Block 4 · Lot 22
31 PICKETT DIST RD
Owner: 31 PICKETT DISTRICT ROAD LLC; % FRANCO FEITOSA
Assessed value
$660,520
$452,900 bldg
Acreage
1.39 ac
$475,194 / ac
Land use
400
I
Year built
1900
872 sqft
Owner mailing
72 OLD TOWN PARK RD NEW MILFORD, CT 06776
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Colonial
- Year built
- 1900
- Living area
- 872 sqft · 1.8 stories
- Exterior
- Brick/Masonry
Recorded sales
Jun 14, 2016
— 31 PICKETT DISTRICT ROAD LLC
Bk/Pg 1129/0302
Apr 6, 1969
— ROBLES ARMANDO D + MAROIS JOHN E
Bk/Pg 0192/0562
More on Pickett Dist Rd
2 PICKETT DIST RD
$6,367,620 · 16.7 ac
7 PICKETT DIST RD
$429,660 · 0.48 ac
9 PICKETT DIST RD
$413,980 · 1.78 ac
17 PICKETT DIST RD
$1,011,500 · 4.01 ac
21 PICKETT DIST RD
$248,300 · 3.16 ac
25 PICKETT DIST RD
$275,810 · 3.06 ac
26 PICKETT DIST RD
$89,950 · 0.33 ac
34 PICKETT DIST RD
$806,820 · 1.22 ac · Built 1940