Skip to main content

Parcel · Map 37 · Lot 96

14 RIDGE RD

Owner: TISSINGTON HOWARD + NICOLA + LINDA

Assessed value

$489,440

$381,430 bldg

Acreage

1.5 ac

$326,293 / ac

Land use

101

R60

Year built

Owner mailing

New Milford, CT

Recorded sales

  1. Sep 6, 2017

    TISSINGTON HOWARD + NICOLA + LINDA

    Bk/Pg 1151/1054

    $412,500
  2. Jan 15, 2010

    TANNONE PATRICK J

    Bk/Pg 1001/1138

  3. May 12, 2005

    TANNONE PATRICK J + JENNIFER L

    Bk/Pg 0859/0001

  4. Apr 28, 2004

    TANNONE PATRICK J

    Bk/Pg 0810/0374

    $520,000
  5. Sep 14, 1992

    HERRICK GEORGE Q + PRICILLA A

    Bk/Pg 0458/0467

More on Ridge Rd

View source assessor card