Assessed value
$397,320
$313,810 bldg
Acreage
3.49 ac
$113,845 / ac
Land use
101
R40
Year built
—
Owner mailing
New Milford, CT
Recorded sales
Oct 5, 2020
— JOHNSON, BRAD
Bk/Pg 1203/26
Dec 9, 2019
— KOENIG KENNETH J REV TRUST, KOENIG LAUR M REV TR
Bk/Pg 1187/717
Jan 5, 2004
— KOENIG KENNETH J + LAURA M
Bk/Pg 0795/0803
May 22, 2003
— LAWRENCE ROBERT E DBA MODULAR CONCEPTS
Bk/Pg 0756/0715
May 10, 1988
— LORD ROGER A + JEAN M
Bk/Pg 0389/0473
More on Chestnut Land Rd
4 CHESTNUT LAND RD
$316,750 · 0.35 ac
8 CHESTNUT LAND RD
$279,440 · 0.3 ac
10 CHESTNUT LAND RD
$203,350 · 0.48 ac
12 CHESTNUT LAND RD
$189,770 · 0.3 ac
25 CHESTNUT LAND RD
$238,210 · 0.48 ac
26 CHESTNUT LAND RD
$2,017,610 · 9 ac · Built 1810
31 CHESTNUT LAND RD
$614,810 · 2.25 ac · Built 1800
33 CHESTNUT LAND RD
$303,590 · 9.87 ac