Skip to main content

Parcel · Map 44 · Lot 43

127 RIDGE RD

Owner: KOZO ANDREW R + DONNA M

Assessed value

$550,200

$375,760 bldg

Acreage

10.1 ac

$54,475 / ac

Land use

101

R60

Year built

1999

936 sqft

Owner mailing

New Milford, CT

Building

Building photograph for 127 RIDGE RD
Style
Apt-Studio/Barn
Year built
1999
Living area
936 sqft · 2.0 stories
Exterior
Pre-Fab Wood

Recorded sales

  1. Sep 29, 2025

    KOZO ANDREW R + DONNA M

    Bk/Pg 1293/935

  2. May 10, 2012

    KOZO DONNA

    Bk/Pg 1051/0492

  3. Oct 6, 2011

    BANK OF AMERICA NA

    Bk/Pg 1038/0660

  4. Jun 27, 2005

    PETERSON DAVID K + NANCY N

    Bk/Pg 0864/0265

    $787,500
  5. Jun 24, 1999

    MERRIWETHER TODD L

    Bk/Pg 0613/0215

More on Ridge Rd

View source assessor card